| Parameter | Value |
|---|---|
| Actuator Type | Pushbutton |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 32 V |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 15 A |
| Number of Poles | 1 |
| Breaker Type | Thermal |
| Length | 38.99 mm |
| Width | 19.31 mm |
| Termination | Quick Connect |
| Height | 19.31 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 10 g |
| Approvals | CSA, DEMKO, UL, VDE |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Color | Black |
| Panel Thickness | 1.57 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
